AYIN YAZARI


AYIN YAZARI: PAULO COELHO AYIN KİTABI: SİMYACI Paulo Coelho yazarlığa başlamadan önce ülkesinde tanınan bir şarkı sözü yazarıydı. Bir süre gazetecilik de yapan Paulo Coelho,1986 yılında Hıristiyanların Batı Avrupa'dan başlayıpİspanya'da Santiago de Compostela kentinde sona eren geleneksel hac yolculuğunu yaptı. Bu deneyimini Hac(özgün adı: "The Pilgrimage") adlı kitabında anlattı.1988 yılında yayınlanan romanı Simyacı, Coelho'yu en çok okunan çağdaş yazarlardan biri yaptı. 42 ülkede yayınlanan, 26 dile çevrilen Simyacı, benzersiz bir başarıya ulaştı ve bu kitap sayesinde Gabriel Garcia Marquez'den sonra en çok okunan Latin Amerikalı yazar oldu. Paulo Coelho'nun kurduğu Paulo Coelho Enstitüsü, ülkesindeki yoksul çocuk ve yaşlılara yardım etmektedir. Coelho,UNESCO'nun Kültürlerarası Diyaloglar programında danışman olarak görev yapmaktadır. Aynı zamandaİsviçre'nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu'nu düzenleyen Schwab Vakfı'nın yönetim kurulundadır. Paulo Coelho pek çok saygın ödülün sahibi oldu; bunlar arasında Dünya Ekonomik Forumu'nun verdiği Crystal Award ve Fransız Légion d'Honneur nişanı da vardır. Yazar 2002 yılında Brezilya Edebiyat Akademisi'ne kabul edildi. Coelho, ayrıca pek çok saygın basın kuruluşu için haftalık köşe yazıları yazmaktadır. Paulo Coelho Rio de Janerio'da yaşamaktadır. Son romanı Elif,Portekizce'den sonra ilk olarak Türkçe'ye çevrildi ve Mart 2011'de yayınlandı. Romanda, yazar ve yetenekli bir keman virtüözü, sıradışı genç bir Türk kızı Hilal'in Sibirya'yı baştan başa geçecekleri bir yolculuk sırasında, kendileri, birbirleri ve varoluşları ile yüzleşmeleri anlatılmaktadır. Kitabın tanıtımı için açtığı yarışmayı Aleph by Raif Kurt[1]videosuyla,Türk sanatçı Raif Kurt kazanmıştır SİMYACI İspanya'dan kalkıp gördüğü rüya üzerine Mısır Piramitleri'nin eteğinde hazinesini aramaya giden Endeluslu Çoban Santiago'nun masalsı yaşamının felsefi öyküsü anlatılmaktadır. Kitaptan notlar:

 

 

 

 

• "Hayatımızın belli bir anında yaşamımızın denetimini elimizden kaçırırız. Bunun sonucu olarak hayatımızın denetimi yazgımızın eline geçer" dünyanın en büyük yalanı budur.

• Kim olursan ol, ne yaparsan yap tüm yüreğinle gerçektem bir şeyi istediğin zaman evrenin ruhunda bir istek oluşur ve bu senin "sen bilmesen de" yeryüzündeki özel görevindir.

• Gizin köşkü "şimdidedir." Şimdiye dikkat edecek olursan onu iyileştirebilirsin. Şimdi'yi iyileştirebilirsen gelecek olan daha iyi bir gelecek olacaktır.

• Cesaret, evrenin dilini arayan biri için en büyük erdemdir.

• İnsan sevdiği için sever; aşkın hiçbir gerekçesi yoktur.

• Kendi yüreğini dinle... Yüreğin her şeyi bilir. Evrenin ruhundan gelmektedir. Ve yine oraya dönecektir. • Yeryüzünde her insanın kendisini bekleyen bir hazinesi vardır.

• En karanlık an, şafak sökmeden önceki andır.

• Gözler, ruhun gücünü gösterirler.

• Evrenin ruhunu bizler besliyoruz. Ve bizim üzerinde olduğumuz dünya bizim daha iyi ya da daha kötü olmamıza göre daha iyi ya da daha kötü olacaktır. Aşkın gücü işte burada işe karışır. Çünkü her zaman sevdiğimizde, olduğumuzdan hep daha iyisi olmayı isteriz.ve bu aşk... yaşam aşkı, evlat aşkı, anne baba aşkı, Tanrı aşkı... bizi beslerken evreni de beslemektedir.

İnfo@yonelimokullari.com

0212 863 18 63

Muratçeşme mahallesi hünkartepe caddesi No:42 Büyükçekmece